انتشار : 1397/12/13 بازدید : 512

گفت و گوی رئیس نظام دامپزشکی همدان با فاخته نیوز

مهمترین دغدغه ما وضعیت شغلی بانوان و امنیت شغلی مسوولین و ناظرین فنی-بهداشتی است؛ مهمترین حق همه ما، آنست که یک شورای “شفاف” و “فروتن” داشته باشیم

گفتگوی این هفته فاخته را با رییس نظام دامپزشکی استان همدان انجام دادیم. دکتر سید مسعود ذوالحواریه در پاسخ به سئوالات خبرنگار فاخته از برنامه های و دغدغه های خود گفت و اینچنین پاسخ داد:

لطفا خودتان را معرفی نموده، سوابق اجرایی در حوزه های دامپزشکی و غیر دامپزشکی را عنوان نمایید.

 با سلام خدمت همه همکاران و دوستان گرامی، من سید مسعود ذوالحواریه هستم، متولد ۱۳۵۱. دانش آموخته دکتری عمومی و تخصصی جراحی دامپزشکی، هر دو از دانشگاه تهران. از سال ۱۳۷۶ فعالیت حرفه ای خود را آغاز و در بخشهای مختلف درمانی، مسوولیت فنی کشتارگاه، بخش دولتی و سرانجام در دانشگاه بوعلی سینابه عنوان عضو هیات علمی انجام وظیفه کرده‌ام و آخرین پستی که در این دانشگاه داشته ام مدیرکل امور پژوهشی دانشگاه بوده است.

از سال ۸۳ در شورای دوم، به عنوان نماینده دانشکده دامپزشکی حضور داشتم و در دور سوم به عنوان عضو منتخب در این شورا فعالیت نمودم.

مهمترین اهداف شما در این جایگاه چه مواردی هستند؟

 بیست سال از تصویب قانون نظام دامپزشکی کشور می گذرد و ما شاهد سه دوره شوراهای نظام استانی و کشوری بوده ایم.

 آنچه شایان ذکر است اینکه در هنگام تدوین و تصویب قانون نظام دامپزشکی، تلاشهایی صورت گرفت تا این سازمان، شکل نگیرد و اگر هم به انجام می رسد، خیلی کارآمد نباشد، چنانکه متاسفانه از حدود بیست وظیفه ای که بر عهده سازمان نهاده شده است، ۱۸ مورد آن فقط جنبه مباشرت و مشاوره ای دارد، لذا با همت بسیاری از اعضای خانواده بزرگ دامپزشکی مواردی در قانون گنجانده شد که اگر فقط به همین مواردتمرکز کنیم بیشتر مشکلاتمان حل خواهد شد.

ازجمله این موارد می توان به رسیدگی به تخلفات صنفی اشاره کرد که موجب تقویت نیروی فعالان حوزه دامپزشکی و جلوگیری از سو استفاده برخی بدخواهان شد.

به نظر من دوره اول، دوره تبیین نظام بود و زمانی بود که باید نظام موجودیت خود را به نمایش می گذاشت.

دوره دوم، دوره تثبیت بود و وظیفه شوراهای استانی و کشوری، آن بود که اثرگذاری خود را در حوزه‌های تخصصی دامپزشکی اثبات کنند.

از دوره سوم به بعد، دوران توسعه و تکامل است و از این پس باید تمام همت مان بر گسترش اثرگذاری و خلق فرصتهای بیشتر برای این حرفه در تمام رده ها و پایه ها باشد.

در دوره چهارم، برای ارائه بهتر خدمات به همکارانمان در تمامی رده ها، تلاش خواهیم کرد تا کارگروههای تخصصی؛ رفاهی، آموزشی، بانوان و کارگروههای تخصصی درمانگاهها، داروخانه ها و مسولین و ناظرین فنی-بهداشتی را فعال کنیم و سعی خواهیم کرد تا با برگزاری جلسات تخصصی و دوره ای با کارگروههای نامبرده، از نظرات و پیشنهادات آنها در تدوین برنامه های آینده شورا ظرف چهار سال آتی، استفاده کنیم.

در این بخش مهمترین دغدغه ما وضعیت شغلی بانوان است که معمولاً با برخی معذوریتهای خاص برخورد می کند و ممکن است گاهی فرصتهای شغلی را برای این دسته از همکارانمان محدودتر کند.

دومین چالش بزرگ ما در این دوره، امنیت شغلی مسوولین و ناظرین فنی-بهداشتی در تمامی واحدهایی که به نحوی مشمول آیین نامه نظارت فنی-بهداشتی سازمان دامپزشکی می شوند، است. در این حوزه، ارتباط مالی مسوول فنی با کارفرما و متاسفانه برخی فشارهایی که از سوی سایر نهادها، نظیر اداره کار، تامین اجتماعی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و نیز معاونت بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی و اصناف مرتبط بر شورا وارد می شود باعث شده است که بیشترین توان ما صرف خنثی سازی فشارهای نهادهای فوق و ایجاد سازوکار مناسب برای قطع ارتباط مالی این دسته از همکاران با کارفرمایان شود. در این قسمت اگرچه اداره کل دامپزشکی استان به حق بیشترین کمک و همکاری را با ما دارد ولی به شدت به مدد و همکاری سازمان دامپزشکی کشور برای اصلاح برخی قوانین و تبیین برخی دیگر، نیاز داریم.

 

در خصوص اجرای ماده ۱۹ در استان چه اقداماتی در نظر دارید؟

 موضوع قطع ارتباط مالی، برای مسوولان فنی و ناظران بهداشتی ، یک دغدغه جدی است و اگرچه بهترین راهکار آن، اجرای ماده ۱۹ است یعنی قطع ارتباط مالی کارفرما و پیمانکار ، اما متاسفانه از زمان تصویب تا کنون نزدیک به ده سال می گذرد و حضور لابی های قدرتمند، مانع از اجرای آن شده است هرچند این موضوع در نظام مهندسی ساختمان یک فرایند معمول است و باید از الگوی آنها تبعیت کنیم و راهکارهای آنها را بکار ببندیم.

از اداره کل دامپزشکی استان چه توقعاتی دارید؟

 خوشبختانه، تعامل فی مابین نظام استان و اداره کل دامپزشکی بسیار خوب و سازنده بوده است و هم اکنون نیز با همان قوت ادامه می یابد.

 

برای بهبود وضع معیشتی و رفاهی اعضا چه برنامه هایی دارید؟

 به نظرم شورای چهارم، باید تمام همت خود را در دو موضوع بکار ببندند؛

اول: حفظ فرصتهای شغلی که در چند سال گذشته برای به ویژه سایر رده های دامپزشکی ایجاد شده است.

و دوم: تلاش مضاعف برای ایجاد فرصت‌های جدید شغلی، بویژه برای همکاران جوانی که به تازگی در رده های مختلف از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند.

من هم به عنوان یکی از اعضای این خانواده بزرگ، از اعضای شورای چهارم انتظاراتی دارم مبنی بر داشتن برنامه‌های راهبردی و راهکارهای عملیاتی برای اهداف و مطالبات همکاران دامپزشکی در تمامی رده ها و مهم‌تر از آن، مسائل اصلی حرفه را باید بدانند و گلوگاه های کار را، خوب بشناسند.

ایجاد فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری، از دیگر موضوعات حائز اهمیت است که نیازمند استفاده از خرد جمعی است تا بتوانیم از فرصت‌های جدید استفاده کنیم

البته در این راستا، شاید بهتر باشد همچون شاغلان حرف پزشکی، تا آنجا که ممکن است از فارغ‌التحصیلان دامپزشکی و مرتبط در مراکز صنعتی، درمانی و بهداشتی، استفاده کنیم یا کارکنان غیر مرتبط را به تدریج با همکاران خودمان جایگزین کنیم.

مهمترین چالشهای پیش روی نظام استان را در چه مواردی می بینید؟

 مهمترین حق همه ما، آنست که یک شورای “شفاف” و “فروتن” داشته باشیم.

شفافیت یعنی آنکه، اعضای شورا، شرایطی را فراهم کنند که همه رای‌دهندگان، بتوانند در هر زمان بر مصوبات و روند تصمیم گیری ها، نظارت کنند.

و شورای فروتن، نهادی است که متواضعانه قصور خود و یا ناتوانی‌های خود را با اعضا در میان بگذارد و در بزنگاه ها از آنها مدد بخواهد.

 امنیت شغلی در تمامی بخش‌هااز دیگر دغدغه های ماست. بویژه این موضوع برای همکاران مان در سایر رده ها، با اهمیت تر جلوه می کند.  

چه پیشنهاداتی برای تسریع و پیشرفت در امور به سازمان نظام دامپزشکی ج اا دارید؟

 رسیدگی به اختلافات حقوقی و صنفی، و ایجاد سازوکار مناسب برای آن، نظیر شورای حل اختلاف بسیار ضروری به نظر می رسد.

همچنین، آنچه بسیار اهمیت دارد، توجه به رسانه و ایجاد یک کانال ارتباطی کارآمد برای بیان اهمیت حرفه دامپزشکی و خدماتی که شاغلان این بخش به بهداشت و اقتصاد کشور ارائه می دهند و  تبیین نقش و جایگاه مهم ما در تمامی عرصه‌های جامعه است و البته آگاه سازی جامعه از وضعیت سخت کاری، در کلیه رده های دامپزشکی را همیشه باید مدنظر قرار دهیم.

سایر مواردی که مدنظر هست بفرمایید.

 باید خاطر نشان کنم که مهمترین دست آورد نظام دامپزشکی همدان در سالهای اخیر، ایجاد یک شغل جدید به نام ناظرین بهداشتی مراکز طبخ و رستوران‌های استان بود که به نظرم امروز به نقطه ای از قوت رسیده است که باید در آینده به فکر قوام بخشیدن به چارچوب قانونی آن باشیم همچنین باید تجارب خود را برای اجرایی شدن این موضوع در سطح کشور، در اختیار شوراهای سایر استان ها قرار دهیم.

در اینجا، نظر شما را به خبری که چند روز پیش در رسانه ها منعکس شد، جلب می کنم که حدود سه تن گوشت فاسد از یکی از رستوران‌های شهر رزن ضبط شد، این خبر حاکی از آن است که حضور ناظرین بهداشتی در رستوران‌های همدان، باعث شده است که نظارت ادارات دامپزشکی به شدت وسیعتر و دقیق تر شود.

مهمترین برنامه ما برای توسعه موضوع بکارگیری ناظرین بهداشتی در رستوران‌ها، ایجاد یک نهاد تخصصی برای فعالان این بخش است تا بتوانند با توسل به قوانین سازمانهای مردم نهاد و اتحادیه‌های صنفی با قدرت بیشتر به استیفای حقوق خود، نظیر تدوین استانداردهای شغلی، بیمه تامین اجتماعی، مسوولیت و درمانی بپردازند.

با عنایت به شمار اعضای این بخش به نظر می رسد که باید یک کانون تخصصی به عنوان یکی از نهادهای زیرمجموعه نظام دامپزشکی استان، تاسیس شود و نظرات تخصصی خود را به شورا اعلام کند.

باید در صدد ایجاد یک واحد حقوقی برای تحکیم قرارداد ها و استیفای حقوق ناظر از کارفرما باشیم.

و در نهایت باید به داشتن شورای حل اختلاف تخصصی برای رسیدگی به اختلافات حقوقی به صورت جدی فکر کنیم.

در پایان، باید از همکاری و کمکهای بی شائبه سازمان نظام دامپزشکی کشور، همه معاونتها، روابط عمومی و به ویژه شخص ریاست محترم سازمان تشکر ویژه کرد که در هر زمان که به کمکشان نیازمند بوده ایم، دریغ نکرده اند.      

 

فاخته- با سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.