انتشار : 1397/11/15 بازدید : 1979

دخالت های بیجا در امور دامپزشکی توسط اعضای غیر عضو از جمله چالش های جدی ما است

رییس شورای نظام دامپزشکی استان کرمانشاه: دخالت های بیجا در امور دامپزشکی توسط اعضای غیر عضو از جمله چالش های جدی ما است/ واکسیناتور برای خرید یک کیلو گوشت باید حدود ۵۰۰ راس گوسفند را در یک طرح ملی واکسینه کند

با توجه به آغاز فعالیت دوره چهارم شوراهای استانی نظام دامپزشکی استان ها، از این هفته، فاخته قصد دارد تا در راستای معرفی هرچه بیشتر این شوراها نسبت به گفتگو با مسئولین این نهادها اقدام نماید. به عنوان اولین استان به سراغ استان کرمانشاه و دکتر کامیار محمدزاده رفتیم.

آنچه در پی می خوانید حاصل این گفتگو است؛

 

۱٫ لطفا خودتان را معرفی نموده و سوابق تحصیلی خود را ذکر فرمایید.

دکتر کامیار محمدزاده هستم متولد ۱۳۵۴ در کرمانشاه، فارغ التحصیل ۱۳۷۹ دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد و از سال ۷۹ در بخش خصوصی مشغول فعالیت هستم.

۲٫ سوابق اجرایی در حوزه های دامپزشکی و غیر دامپزشکی را عنوان نمایید.

بنده عضو شورای دوم و رییس دوره های سوم و چهارم نظام دامپزشکی استان بوده ام و همچنین ریاست دوره اول، دوم و سوم انجمن صنفی مسئولین مراکز درمانگاهی و مایه کوبی استان بوده و هستم و همچنین موسس انجمن صنفی درمانگاه های دامپزشکی و مراکز مایه کوبی کرمانشاه نیز هستم و تنها کارشناس فعال رسمی دادگستری، در حوزه دامپزشکی و دامپروری و کارشناس اسبق بیمه بانک کشاورزی می باشم.

۳٫ مهم ترین اهداف شما در این جایگاه چه مواردی هستند؟

در دوره جدید در حال اولویت بندی هستیم و شاخص ها را مشخص می کنیم و البته طی دوران حضور در دوره های قبل به مشکلات واقف هستم. حل بعضی از این مشکلات بر عهده نظام دامپزشکی و برخی نیز بر عهده سازمان دامپزشکی یا سایر نهادهاست که در این خصوص تقاضای همکاری و مساعدت داریم.

۴٫ در خصوص اجرای ماده ۱۹  در استان چه اقداماتی در نظر دارید؟

ماده ۱۹ یک فرصت عالی برای ایجاد اشتغال است که متاسفانه اقدام لازم در این خصوص انجام نشده و با توجه به اینکه استان ما در ۵ سال اول اجرای این طرح جز استان های برتر بود و بیشترین تعداد قرارداد را ما داشتیم ولی به دلیل عدم حمایت ها ادامه کار مسکوت ماند.
در بحث ماده ۱۹ با توجه به اینکه اجرای آن با سازمان دامپزشکی هست باید این سازمان تمهیداتی را در نظر بگیرد و عملکرد استان ها را در این خصوص دنبال کند؛ لذا پی گیری نحوه اجرای دستورالعمل جز مهم ترین امور هست و بایستی جزء یکی از پارامترهای سنجش ادارات کل ارزیابی شود.

البته با وجود اینکه مسئولیت با  سازمان دامپزشکی است و ما مسئولیت اجرایی نداریم اما به عنوان متولی بخش خصوصی موظف به پی گیری قضیه هستیم و همچنین سازمان نظام نیز باید پی گیری لازم را داشته باشد.
ناگفته نماند الان که هر دو سازمان در سطح کلان با هم تفاهم دارند بایستی مشکلات این حوزه به بهترین نحو رفع شود. امید ما این است در سال آینده به بهترین شکل این دستورالعمل، اجرایی شود.

۵٫ از اداره کل دامپزشکی استان چه توقعاتی دارید؟

تنها خواسته ای که از ادارات کل دامپزشکی استان ها دارم این است که اجرای قوانین و دستورالعمل های ابلاغی سازمان دامپزشکی به دقت دنبال شود چراکه اگر این دستورالعمل ها به دقت اجرا شود ما نیز حداقل مشکلات را خواهیم داشت. دامپرشکی قانون خوب کم ندارد اما مشکل عدم اجرا یا اجرای نامناسب است. در نهایت اینکه، حمایت معنوی و بخش دولتی را از شورای دامپزشکی استان خواستارم.
معتقدم تعامل دو سازمان در سطح کلان می تواند الگوی مناسبی باشد و ما همواره در مشکلات کنار دامپزشکی استان بوده و خود را بازوی دامپزشکی استان دیده ایم.

۶٫ برای بهبود وضع معیشتی و رفاهی اعضا چه برنامه های دارید؟

در خصوص بحث معیشتی و رفاهی اولویت ما در استان بحث معیشتی اعضا هست بخصوص اعضای پیرادامپزشک ما که فرصتهای شغلی انها محدودتر است وخیم تر می باشد تنها فرصت شغلی این دوستان بعنوان واکسیناتور در مراکز مایه کوبی می باشد که در سایه تعرفه کم و کاهش جمعیت دامی و دخالت افراد غیر مجاز در امور واکسیناسیون عملا تنها راه درامد این همکاران را تحت تاثیر قرار داده؛ بطور مثال یک واکسیناتور برای خرید یک کیلو گوشت باید حدود ۵۰۰ راس گوسفند را در یک طرح ملی واکسینه کند. رقم پرداختی در مقابل حساسیت کاری که انجام می شود بسیار پایین است. لذا باید تعرفه ها اصلاح شده و جلوی فعالیت افراد غیر مجاز گرفته شود.  قطعا با بهبود وضع معیشتی می توانیم پی گیر امور رفاهی هم باشیم.

ان شاءاالله قصد داریم کارت نظام را صاحب اعتباری بالا کنیم تا با ارایه آن بتوانند از مزایای بالایی به ه مند باشند قطعا اینگونه که باشد اعضا هم به پرداخت حق عضویت راغب شوند.معتقدم با اعتبار بخشی به کارت های نظام می توانیم در جذب اعضای غیر فعال بهتر عمل کنیم.

۷٫ مهم ترین چالش های پیش روی نظام استان را در چه مواردی می دانید؟ 

 با توجه به وجود دو دانشکده دامپزشکی در استان کرمانشاه و کردستان، یکی از بزرگترین مشکلات ما در استان، رقم بالای فارغ التحصیلان دامپزشکی است که این موضوع بازار کار را تهدید کرده و برای همکاران قدیمی تر هم خطرناک است.

افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار و کاهش دام استان شرایط را پیچیده تر می کند. دخالت های بیجا در امور دامپزشکی توسط اعضای غیر عضو نیز از جمله دیگر چالش های جدی ماست.
دانش آموختگان همواره طوری تربیت می شوند که دوست دارند در بحث های درمانی دامپزشکی و مایه کوبی فعال شوند اما با توجه به شرایط و کاهش تعداد دام لازم است ساز و کاری ایجاد شود تا این دسته از فارغ التحصیلان به سمت تولید بروند.
به نظرم لازم است آموزش های دانشکده ها بر اساس نیازهای روز ما باشد؛ قطعا حضور دامپزشکان در بحث تولید می تواند اثر گذار باشد و با استفاده از تسهیلات بخش تولید می توان از علم دامپزشکان استفاده کرد و به این سمت حرکت کرد. باید قبول کنیم ظرفیت ها و فرصت های شغلی ما در حال کاهش هست و لازم است به این سمت برویم.

از طرفی یکی از مسایلی که مهجور مانده، مساله همکاران پیرا دامپزشک ما هستند که فرصت های شغلی کمی دارند و تنها راه بهبود معیشت آنها افزایش طرح های ملی با تعرفه های مناسب است و جلوگیری از فعالیت افراد غیر عضو نظام دامپزشکی.

باور کنید تعرفه ها هیچ همخوانی با شرایط فعلی ندارد و بار سنگینی به بخش خصوصی دامپزشکی تحمیل می شود. صحبت از افزایش ۱۰ و ۲۰ درصدی و تاخیر یک ساله ابلاغ تعرفه ها جای سوال دارد.
همواره باید با مکاتبات بسیار در پایان سال تعرفه های همان سال را دریافت کنیم! این تاخیر چه معنایی دارد؟
به عنوان قشری که باید حافظ بهداشت مردم باشیم تعرفه مان از همه دیرتر ابلاغ می شود

همچنین در بحث نظارت ها باید اذعان کنم که با توجه به شرایط اقتصادی باید این بحث جدی تر دنبال شود؛ اینکه صنوف دامپزشکی عمدتا از هم گله دارند به خاطر این است که نظارت دامپزشکی بر این صنوف مطلوب نیست.

از طرفی یکی از بزرگ ترین معضلات ما طی سالیان اخیر این است که دستورالعمل ها عمدتا به صورت کشوری ابلاغ می شود و همخوانی با ظرفیت های استان ها را ندارد و لذا لازم است اختیار اجرایی به استان ها داده شود تا این موارد بومی سازی شود.
پیشنهاد می کنم در تدوین بخش نامه ها از بخش خصوصی در موارد صنفی نظرخواهی  شود و از این ظرفیت به عنوان اتاق فکر هر دو سازمان استفاده شود.

۸٫ چه پیشنهاداتی برای تسریع و پیشرفت در امور به سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا. دارید؟

در خصوص تسریع اهداف نظام دامپزشکی همراهی نظام و سازمان و دید مثبت دکتر رفیعی پور، به عنوان رییس سازمان دامپزشکی کشور به بخش خصوصی در تسهیل امور جاری استان ها خیلی موثر است. همراهی همکاران ادارات کل با بخش خصوصی  نیز بسیار موثر خواهد بود.