انتشار : 1400/06/26 بازدید : 323

تقدیر سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران از استاد دکتر نوردهر رکنی، استاد پیشکسوت گروه بهداشت و کنترل مواد غذایی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

در اختتامیه نخستین کنگره بین المللی علوم غذا و سلامت عمومی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران از یک عمر خدمات صادقانه علمی و عملی استاد دکتر نوردهر رکنی استاد بازنشسته و پیشکسوت بهداشت و کنترل مواد غذایی این دانشکده تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام دامپزشکی نخستین کنگره بین‌المللی علوم غذا و سلامت عمومی طی روزهای ۲۳ تا ۲۵ شهریورماه به همت مجموعه خدمات تخصصی دامپزشکی (طکما)، شرکت طب کالای ماندگار البرز، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا. با هدف آشنایی با دستآوردهای نوین حوزه سلامت غذا و بهداشت عمومی در محل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار شد که در مراسم اختتامیه این کنگره، دکتر حسام الدین اکبرین مشاور رئیس و مسئول آموزش، پژوهش و ترویج سازمان نظام دامپزشکی به نمایندگی از رئیس این سازمان با اهداء لوح تقدیر و هدیه‌ای به رسم یادبود به دکتر رکنی از این استاد بازنشسته و پیشکسوت بهداشت و کنترل مواد غذایی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تقدیر و قدردانی نمود.

🔹بر اساس این گزارش متن لوح تقدیر رئیس سازمان نظام دامپزشکی به شرح ذیل می‌باشد؛
 
به نام آن‌که جان را فکرت آموخت

تقدیرنامه

استاد ارجمند جناب آقاي دكتر نوردهر رکنی
با اهدای سلام و تحيات  الهی؛

قدم نهادن درمسیر علم و دانش، عزمی برخاسته از تعهد و ایثار، قدم‌هایی محکم و استوار و بصیرتی پرعیار می‌طلبد.
درود بر شما که با تلاش و خدمت صادقانه علمی و عملی خویش  در حوزه  "بهداشت و کنترل مواد غذایی" و تربیت طیف گسترده‌ای از دانشجویان دوره‌های دکترای عمومی دامپزشکی و دکترای تخصصی بهداشت مواد غذایی موجب ارتقا و اعتلای دامپزشکی ایران شده‌اید.
با سپاس از زحمات بي‌‍‌وقفه جنابعالی در طول سالیان متمادی حضور در سنگر سلامت و بهداشت عمومی ميهن عزيزمان و آرزوی سلامت و بهروزی روزافزون، این لوح تقدیم حضور پرمهرتان می‌گردد.

دكتر محمدرضا صفری
رئيس سازمان

🔸گفتنی است دکتر نوردهر رکنی متولد سال ۱۳۱۷ در تهران است وی دوره های ابتدایی و دبیرستان را در تهران گذرانیده و پس از اخذ دیپلم متوسطه عازم کشور آلمان شده و در دانشکده دامپزشکی هانوفر مشغول تحصیل در رشته دامپزشکی شد.
 پس از اخذ درجه دکترای دامپزشکی به مدت سه سال در یکی از مجتمع های کشتارهای بازار مشترک اروپا به عنوان سربازرس بهداشتی گوشت مشغول به کار شده ودر سال 1351 به ایران بازگشت و در گروه بهداشت و صنایع مواد غذایی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به عنوان مربی استخدام و مشغول به کار شد.
پس از دو سال به عنوان بورسیه دولت فرانسه عازم "لیون" شده و در دانشکده دامپزشکی، دوره تخصصی بهداشت و صنایع گوشت را با موفقیت به پایان رساند. به موازات آن در دانشکده علوم دانشگاه "کلود برنارد" شهر لیون به تحصیل در دوره فوق لیسانس اکولوژی میکروبی پرداخته و موفق به دریافت مدرک (DEA ) در آن رشته گردید و در سال 1356 به ایران مراجعت کرده و به خدمت خود در دانشکده به عنوان استادیار و سپس دانشیار و بالاخره استاد ادامه داد. 
وی در سال 1386 پس از 35 سال خدمت به افتخار بازنشستگی نائل آمد و در حال حاضرعضو وابسته فرهنگستان علوم است

🔹شایان ذکر است که در کنگره سه روزه بین‌المللی علوم غذا و سلامت عمومی که به صورت مجازی برگزار شد، مقالاتی از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و افریقایی در حوزه‌های مختلف مرتبط با علوم غذا و سلامت عمومی ارائه شد