انتشار : 1400/02/04 بازدید : 560

در تعامل کامل با اداره کل هستیم/ تلاش داریم تا درمانگران غیرمجاز را تحت نظارت یک دامپزشک به عنوان دستیار ساماندهی کنیم

با توجه به انتصاب رییس جدید شورای نظام دامپزشکی استان مازندران، گفتگویی با دکتر ناصر دستوریان جمنانی صورت گرفته است.

به گزارش فاخته، متن این گفتگو به شرح زیر است:

لطفا خودتان را معرفی بفرمائید.

دکتر ناصر دستوریان جمنانی هستم در سال ۱۳۴۷ در شهرستان قائم شهر متولد شدم و در همین شهرستان مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را سپری کردم. هم اکنون ساکن بابل و به عنوان رئیس شورای نظام دامپزشکی استان مازندران در خدمت مردم استان می باشم.

سوابق اجرایی و تحصیلی در حوزه دامپزشکی را ذکر نمایید.

در سال ۱۳۷۰ در مقطع دکترای حرفه ای رشته دامپزشکی قبول و در سال ۱۳۷۶ از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج فارغ التحصیل شدم. بعد از فارغ التحصیلی در سال ۱۳۷۶به خدمت مقدس سربازی رفتم و سپس به عنوان طرح نیروی انسانی در اداره کل دامپزشکی استان مازندران به عنوان کارشناس دارویی مشغول انجام وظیفه شدم . در سال ۱۳۷۹ با حکم مدیر کل وقت دامپزشکی مازندران به عنوان رئیس اداره دارو و درمان دامپزشکی مازندران مشغول و در سال۱۳۸۵مسئولیت اداره دامپزشکی شهرستانهای بابلسر و فریدونکنار را عهده دار شدم. به مدت حدود ۱۳ سال مسئولیت این دو شهرستان را داشتم تا اینکه در سال ۱۳۹۷ به عنوان کارشناس در اداره دامپزشکی سیمرغ مشغول شدم. همزمان در انتخابات چهارمین دوره شورای نظام دامپزشکی استان مازندران شرکت کردم و با آرای اخذ شده و اعتماد شاغلین در عرصه دامپزشکی استان انتخاب و به عنوان نائب رئیس این دوره در خدمت اعضای نظام دامپزشکی استان مازندران بودم.

در اسفند سال ۱۳۹۹ با انتصاب رئیس نظام دامپزشکی استان به عنوان مدیر کل دامپزشکی مازندران مجددا با آرای کسب نموده از اعضای محترم شورای نظام دامپزشکی استان به عنوان رئیس شورای نظام دامپزشکی مازندران انتخاب و هم اکنون با حس مسئولیت بیشتر در خدمت سایر اعضا می باشم.

ظرفیت های نظام دامپزشکی استان را در کدام موارد می بینید؟

استان مازندران با داشتن مرکز مرغ لاین تنها استانی می باشد که زنجیره تولید مرغ گوشتی در کشور را به طور کامل دارا می باشد. وجود تنها مرغ لاین ، ۹واحد اجداد گوشتی. ۲۳۷    واحد مادر گوشتی.   ۲۴۴۵ واحد گوشتی . ۳۲ واحد تخمگذار.  ۴۸ کارخانه جوجه کشی و ۵۴ کارخانه خوراک طیور، مازندران را به قطب اصلی صنعت دامپروری در کشور تبدیل کرد. به همین جهت حراست و صیانت از این سرمایه عظیم ایجاد شده  در صنعت پرورش طیور از جمله مهمترین وظایف مسئولان ملی و استانی می باشد که دامپزشکی به عنوان متولی بهداشتی این صنعت برای تداوم اشتغال پایدار و حفظ این ذخیره ارزشمند از این قاعده مستثنی نیست.

 مهم ترین چالش های نظام در آن استان چیست؟

چالش زمانی اتفاق می افتد که وفاق و همدلی بین بخشی وجود نداشته باشد بحمدالله از آنجائیکه دکتر محمد حسن گلپایگانی مدیر کل دامپزشکی استان مازندران خودشان پیش از این مسئولیت این شورا را عهده دار بودند و رفاقت دیرینه ای با یکدیگر داریم به همین جهت با تعاملی که با اداره کل دامپزشکی استان مازندران ایجاد شده تلاش داریم تا با همفکری و کمک به یکدیگر خصوصا با راهنمایی های مدیر کل استان  در راستای حل مشکلات بهره برداران چالش های احتمالی پیش رو را برداریم.

برای بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی همکاران عضو نظام استان چه برنامه هایی دارید؟

در زمینه رفاهی و معیشتی اعضای محترم نظام دامپزشکی مازندران شاید به جرات بگم که چهارمین دوره نظام دامپزشکی استان مازندران در کشور الگو بوده و قراردادهای متفاوتی با اماکن رفاهی، تفریحی، ورزشی و فروشگاه های زنجیره ای معتبر منعقد نموده که اعضای محترم هنگام مراجعه با تسلیم کارت عضویت معتبر از تخفیفات ویژه  این مراکز بهره مند می شوند.

 آیا با مشکل درمانگران غیر مجاز مواجه هستید؟ برای برون رفت از این مشکل چه پیشنهادی دارید؟

ظرفیت ایجاد شده در صنعت دامپروری استان بالاست و متاسفانه درمانگران غیر مجاز از این پتانسیل سوء استفاده می کنند و بعضا با اعتمادی که در بین دامداران روستایی پیدا مینمایند،اقدام به ویزیت و تجویز غیرمجاز دارو می کنند که به دلیل عدم بهره مندی از علم کافی در این حرفه خودشان را به دردسر می اندازند و پرونده هایی در هئیت بدوی نظام تشکیل و احکام جزایی نیز صادر می شود اما تلاش داریم تا با ساماندهی اینگونه افراد تحت نظارت یک دامپزشک به عنوان دستیاران، هم از اشتغال کاذب ایجاد شده جلوگیری گردد و هم شاهد اتفاقات ناگواری در زمینه تشخیص، تجویز و درمان نادرست نباشیم.

برای بهبود جایگاه نظام دامپزشکی در بین سایر سازمان های مردم نهاد استان چه پیشنهادهایی دارید؟

نظام دامپزشکی مازندران به عنوان یکی از بزرگترین سمن ها یا همان ارگان مردم نهاد در استان با داشتن بیش از ۳ هزار عضو در تمامی رده های حرفه دامپزشکی تلاش می کند تا علاوه بر تعامل و تفاهم با سایر ارگان های دولتی و خصوصی برای رفع موانع تولید و برای ایجاد توسعه پایدار در عرصه بهداشتی جامعه گام بردارد و برای دست یابی به این مهم لازمست همکاری های دوجانبه ای را با سمن ها از جمله انجمن های حمایت از حیوانات، سمن های زیست محیطی برای درمان وحوش خصوصا استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای جلوگیری از تکرار رخداد تلفات غیر عادی در جمعیت پرندگان مهاجر و همکاری تنگاتنگ با سازمان بسیج سازندگی به منظور ارائه خدمات رایگان به روستائیان محروم در بالادست با استفاده از کلینیسین های داوطلب می تواند به عنوان‌پیشنهادات خوبی برای ارائه خدمات و همکاری با سایر ارگان های مردم نهاد در دستور کار قرار گیرد.

 در خصوص اجرای ماده 19 چه برنامه هایی دارید؟

پس از دوجلسه ویبنار با  نظام کشور و انتخاب دبیر شورای  نظام استان ازسوی ابنجانب بعنوان مسؤل  پیگیری  ماده ۱۹  و جلسه مشورتی با هیات  مدیره انجمن  صنفی مسولین  فنی استان  وجمع بندی نظرات مقرر گردید جلسه‌ای  در هفته  آینده با اداره کل دامپزشکی  در خصوص اجرای ماده ۱۹  داشته باشیم که قطعا  در این مسیر با مقاومت هایی از طرف کارفرمایان خواهیم داشت که طبیعی می باشد که بدون  شک با همدلی و وفاقی که با اداره کل دامپزشکی و حمایت مدیرکل استان در این زمینه وجود دارد مطمئنا در اجرایی  این امر موفق  خواهیم شد.

اگر حرف نگفته ای باقی مانده بفرمائید.

از پایگاه خبری فاخته که اخبار اختصاصی دامپزشکی را در کوتاهترین زمان ممکن به آگاهی آحاد مردم، خاصه خانواده بزرگ دامپزشکی در کشور می رسانند تشکر می کنم و سپاسگزارم از این فرصتی که در اختیار بنده قرار دادند تا علاوه بر معرفی خود و استان مازندران در حوزه دامپزشکی، برنامه های شورای نظام دامپزشکی مازندران را مطرح نمایم.

و در پایان لازم است تشکر ویژه ای داشته باشم از حمایت جناب آقای دکتر گلپایگانی مدیر کل دامپزشکی استان، همراهی سایر اعضای محترم شورای نظام دامپزشکی مازندران، خانواده بزرگ بیش از ۳هزار نفری اعضای محترم نظام دامپزشکی استان و همچنین کارشناسان صدور پروانه استان که با انجام بازدیدهای کارشناسی و تدوین گزارش های واقعی و کارشناسی شده ما را در صدور و تمدید پروانه های بهره برداری واحدهای دامی در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ به فرموده مقام معظم رهبری، یاری می کنند. و من الله التوفیق