انتشار : 1399/12/30 بازدید : 793

پیام تبریک نوروزی رییس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران

دکتر صفری رییس سازمان نظام دامپزشکی در آستانه فرا رسیدن سال ۱۴۰۰ خورشیدی، پیام نوروزی خطاب به خانواده دامپزشکی کشور صادر نمود

به نام يگانه خالق هستی بخش

گشت گرداگرد مهر تابناک ایران زمین  روز نو آمد و شد شادی برون ز اندر کمین
ای تو یزدان، ای تو گرداننده‌ ی مهر و سپهر  برترینش کن برایم این زمان و این زمین

همکاران فرهيخته و ارجمند، اعضای محترم خانواده بزرگ دامپزشکی
درود و تهنیت

حلول سال نو و بهار دوباره طبیعت که از سنت و مشیت پروردگار عالمیان و استمرار آفرینش هستی‌بخش جهان نشان و حکایت دارد را صمیمانه به همه هموطنان، بویژه اعضاء و همکاران سخت کوش و خدوم نظام دامپزشکی در جای جای میهن عزیزمان ایران که از بذل‌ جان و روح‌خويش در عرصه سلامت و بهداشت عمومی جامعه دريغ نمي‌ورزند و خانواده‌های گرانقدر ايشان تبریک و شادباش عرض می‌نمایم.

آخرین ساعات صده چهاردهم خورشیدی را در حالی به پایان می‌رسانیم که کشور عزیزمان همچون سایر جوامع بشری، درگیر اپیدمی ناشی از ویروس منحوس کووید-19 است و حوزه بهداشت و سلامت کشور همچنان ایثارگرانه، در میدان نبرد با این بیماری در حال مبارزه‌ای سخت و طاقت‌فرسا است که به تمامی آنان خداقوت گفته، دوام توفیق، سلامتی و موفقیتشان را آرزومندم.

متأسفانه این بیماری خاطرات تلخی را برای جمع زیادی از هم‌میهنان عزیزمان از جمله اعضای خانواده بزرگ دامپزشکی برجای گذاشت، چه عزیزانی و چه گوهرهای نابی از میانمان پر کشیدند که مرور یاد و خاطراتشان هر قلبی را به درد می‌آورد.
روحشان آسمانی و نامشان ماندگار باد.

و اما سال گذشته شاهد دستآوردهای ارزشمندی در حوزه دامپزشکی بوده‌ایم که موفقیت سازمان دامپزشکی کشور در مدیریت و مهار بیماری‌های تب برفکی و آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در سراسر این سرزمین در زمره آن است که بی‌شک نقش و حضور پر رنگ تمامی اعضای خانواده بزرگ دامپزشکی در بخش‌‎های مختلف دولتی و غیردولتی در کسب آن غیر قابل انکار است.

 همچنین اقدام تاریخی و تحسین برانگیز مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در دستیابی به دانش ساخت و تولید واکسن کوو پارس رازی باعث گردید پرچم دامپزشکی به شایستگی به اهتزاز درآید و موجبات فخر و ارتقاء جایگاه علمی ایران در منطقه و جهان فراهم و بارقه‌های امید برای اعتلای هرچه بیشتر خود اتکایی و خودباوری درکشور همچنان شعله‌ور نگاه داشته شود.
 آغاز قرن چهاردهم با تلاش دامپزشکان برای مهار همه‌گیری طاعون و پایان آن با حضور دانشمندان‌مان برای مهار همه گیری کووید ۱۹ گره خورده است و این حکایت نقش آفرینی ارزشمند ما در سلامت و اقتصاد و توسعه کشور است.

برگزاری آزمون بورد سراسری دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی با همه نشیب و فرازهای آن نیز بعنوان یک دستآورد ارزشمند دیگر برای بخش دامپزشکی در سال گذشته محسوب می‌شود که امید است این مهم به دانشگاه‌های دولتی نیز تسری یابد.
جا دارد به موفقیت‌های دامپزشکی در حوزه حیات وحش بویژه در بخش خصوصی نیز اشاره‌ای شود که همکاران عزیز ما به مدد تکنیک‌های نوین و جراحی‌های پیشرفته، به حیوانات آسیب دیده در حیات وحش کشور جانی دوباره بخشیده و حکایت از آینده‌ای روشن در این بخش از دامپزشکی دارد.

 در حوزه فعالیت‌های سازمان نظام دامپزشکی نیز در این سال گام‌های مؤثری با هدف جلب رضايت همکاران گرامی و ارائه خدمات بيش‌تر و بهتر به مخاطبان و بهره‌برداران دامپزشکی برداشته شد که از آن جمله می‌توان به مواردی همچون آغاز دوره پنجم شورای مرکزی سازمان با تقویت حضور استانها در بالاترین مرجع تصمیم‌گیری نظام دامپزشکی، صیانت از جایگاه حرفه دامپزشکی و امنیت شغلی اعضا با پیگیری اجرائی نمودن دستورالعمل پنجم ماده 19 آئین نامه اجرایی نظارت بهداشتی دامپزشکی در ماه‌های پایانی سال99 که انشاالله در سال آتی با قوت پیگیری و به ثمر خواهد نشست، ابلاغ زودتر و واقعی‌تر تعرفه‌های خدمات درمانی دامپزشکی بخش خصوصی منطبق بر شرایط حاکم بر جامعه، ارتقاء سطح کمی و کیفی فعالیت‌های آموزشی با برگزاری مدون و مجازی دوره‌های بازآموزی و نوآموزی در سراسر کشور، تشکیل کارگروه‌های تخصصی ذیل شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی با هدف تنظیم روابط حرفه ای دامپزشکی در راستای تحقق مأموریت‌های قانونی این سازمان، فراهم نمودن زیر ساخت‌های لازم به منظور الکترونیکی نمودن فرآیندهای مربوط به صدور پروانه‌های مراکز خدمات دامپزشکی و رسیدگی به پرونده‌های هیئت‌های بدوی و عالی انتظامی و رونق تسهیلات رفاهی و خدمات تعاونی در قالب صندوق تعاون و رفاه ، تقویت، انسجام و تأثیرگذاری بیشتر انجمن‌های صنفی و ابلاغ تعرفه‌های مسئولین فنی مراکز حرفه ای دامپزشکی منجمله داروخانه‌ها و شرکت‌های دارویی توسط وزیر محترم جهاد کشاورزی اشاره نمود.

امید آنکه در سال پیش‌رو به حول و قوه الهی و پشتوانه گرم حضور و همت شما عزيزان به عنوان سرمایه‌های اصلی نظام دامپزشکی و همدلي همه‌ی بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی، علمی و دانشگاهی و انجمن‌هایصنفی، فعاليت‌های تحول‌آفرين سرعت و شتاب بيشتري به خود گرفته و تلاش برای اعتلا و ارتقای نقش و جایگاه حرفه دامپزشکی با جديت هرچه بیشتر دنبال شود.

در پایان آرزو می‌کنیم طلوع قرن جدید، صبح بیداری و پیام آور نگاه متفاوت و نوین به حقایق حرفه‌ای جدید و واقعیت پرشتاب گذران در جهان پیشرو و درک ضرورت تغییر مستمر و مفید برای همگان بویژه کسانی که مسئولیت خطیر تصمیم‌گیری برای پیشبرد اهداف دامپزشکی دارند، باشد. انشاالله 

دکتر محمدرضا صفری، رئيس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامي ايران