انتشار : 1399/08/11 بازدید : 1004

پیام تسلیت رئیس سازمان نظام دامپزشکی به مناسبت درگذشت دکتر اسدالله توسلی

آقای دکتر اسدالله توسلی عضو وابسته گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی دار فانی را وداع گفت.

دکتر صفری رئیس سازمان نظام دامپزشکی در پیامی درگذشت دکتر اسدالله توسلی را به جامعه دامپزشکی کشور تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی متن این پیام بدین شرح است:

بسمه تعالي
اِناللهِ واِنااِلَيٌهِ رَاجِعُونٌ 

▫️خبر درگذشت استاد مسلم علم و اخلاق و پیشکسوت خوشنام و خدوم حوزه دامپزشکی آقای دکتر اسدالله توسلی، موجب تأثر و تأسف عمیق خانواده بزرگ دامپزشکی کشور شد.

▫️بی تردید تلاش‌های ارزنده و زحمات بی شائبه علمی و عملی آن زنده یاد در دوران حضور چهل ساله در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بویژه در بنیانگذاری بخش تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور مؤسسه، همکاری در تولید انواع واکسن های طیور از قبیل نیوکاسل، برونشیت عفونی، آبله مرغان، لارنگو تراکئیت و پاستورلوز در اذهان دوستان و همکاران به یادگار خواهد ماند.

▫️اینجانب این ضایعه تأسف بار را به جامعه علمی و تحقیقاتی کشور، خانواده بزرگ دامپزشکی و وابستگان آن مرحوم تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند متعال برای آن عزیز سفر کرده رحمت و غفران الهی مسئلت دارم.

📍دکتر محمدرضا صفری/ رئیس سازمان

 

گفتنی است دکتر توسلی عضو هیئت علمی و رئیس اسبق بخش واکسن های طیور موسسه رازی، در فاصله سال های 1343 تا 1379 در این موسسه مشغول به فعالیت بود.

وی در سال 1315 در شهرستان زرند ساوه متولد شد، پس از گذراندن دوره دبیرستان در مدرسه رازی و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، وارد موسسه رازی شد، سپس به کشورهای فرانسه و امریکا رفته و دکترای تخصصی خود را در رشته های بیماری های طیور، ویروس شناسی انسانی، ایمونولوژی و واکسینولوژی از دانشگاه کلود برنارد لیون فرانسه، انستیتو پاستور پاریس و دانشگاه دیویس کالیفرنیا دریافت کرد.

وی زیر نظر اساتیدی چون دکتر مرتضی کاوه، دکتر ولی الله سهراب، دکتر منوچهر بهارصفت، دکتر عزیز رفیعی، دکتر رضا حضرتی، دکتر حسین میرشمسی و دکتر حمزه رامیار در موسسه رازی، پروفسور لپین، پروفسور شارل مریو و پروفسور فونتن در فرانسه، پروفسور بنکوفسکی، پروفسور آدلر و پروفسور یاماموتو در امریکا تحت تعلیم قرار گرفت.

این پیشکسوت علمی موسسه رازی از سال 1343 تا 1379 در موسسه رازی مشغول به فعالیت بود و در دوره ای نیز قائم مقامی این موسسه را بر عهده داشت، دکتر توسلی در این مدت بیش از 50 مقاله و کتاب به زبان های فارسی، فرانسه و انگلیسی چاپ کرد و در حال حاضر عضو فرهنگستان علوم دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران و از بنیانگذاران بنیاد مِریورازی بوده است.

وی که صاحب مدال علمی، تحقیقاتی و فرهنگی پالم آکادمیک کشور فرانسه است، از بنیانگذاران بخش تحقیق و تشخیص بیماری های طیور موسسه رازی بود و واکسن های پاستورلوز طیور و لارنگو تراکئیت برای نخستین بار در ایران و در موسسه رازی توسط ایشان ساخته شد.

روحش شاد و یادش گرامی.