انتشار : 1399/07/27 بازدید : 1040

زنگ خطر ورود آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان به کشور به صدا درآمد

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از شیوع آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در قزاقستان خبر داد و گفت: شیوع بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در کشور‌های منطقه و به‌ویژه همسایگان ما زنگ خطر جدی برای ورود بیماری به کشور است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «دکتر سید بهمن نقیبی» با اشاره به اینکه وقوع بیماری محدود به زمان خاصی از سال نیست، افزود: این در حالی است که در نیمه دوم سال شیوع آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در واحد‌ها بیشتر است، چرا که ورود پرندگان مهاجر به کشور تا اواسط آذر ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال نگرانی شیوع بیماری به سبب ورود پرندگان مهاجر تشدید می‌شود، گفت: این بیماری بسیار مهم تا سال ۹۶ در کشور ما خسارت قابل توجهی به صنعت طیور کشور و تولید تخم‌مرغ وارد کرد، به طوریکه ناگریز به واردات تخم‌مرغ از خارج جهت تامین نیاز کشور شدیم.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه امکان بروز بیماری در کشور بسیار بالاست، افزود: بنابر گزارشات مناطق مختلف دنیا به‌ویژه کشور‌های همسایه، نگرانی‌های ما در خصوص شیوع بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان تشدید می‌شود.

نقیبی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه سازمان دامپزشکی در راستای پیشگیری و کنترل آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان بیان کرد: از تیرماه سال ۹۷ واکسیناسیون گله‌های حساس صنعتی در کشور بر علیه بیماری آغاز و در تعدادی از استان‌ها این اقدام در حال استمرار است؛ همچنین توصیه‌ی اکید ما به مرغداران همکاری جهت انجام مایه‌کوبی بر علیه بیماری بر اساس توصیه ادارات کل دامپزشکی استان‌ها است.

وی ادامه داد: علی‌رغم تمام مشکلات در تامین ارز و واردات واکسن، سازمان نسبت به تامین واکسن مورد نیاز تلاش کرده است طی سالیان اخیر با انجام کمیته‌های ممیزی، اقدامات خوبی در راستای رفع نواقص واحد‌ها و تشدید اقدامات امنیت زیستی بعمل آمده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در پایان با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه ارتقای دانش بهره‌برداران در ارتباط با بیماری از طریق همکاری با مرکز آموزش تحقیقات جهاد کشاورزی به عمل آمده است، تصریح کرد: موفقیت نهایی در پیشگیری از بروز بیماری حاصل تشریک مساعی سازمان دامپزشکی، تشکل‌ها و اتحادیه‌های مرتبط و مرغداران خواهد بود.