انتشار : 1399/07/07 بازدید : 909

روزنوشت به مناسبت روز جهانی هاری

دکتر عباس عبداللهی - استادیار میکروب­شناسی پزشکی عضو هیات مدیره و دبیر کارگروه آموزش و پژوهش انجمن علمی میکروب­‌شناسی ایران

هفتم مهرماه (28 سپتامبر) روز جهانی هاری است، یک روز ثبت­ شده در تقویم جهانی بهداشت که از سال 2007 با هدف افزایش آگاهی جامعه در مورد بیماری هاری، افزایش مشارکت­های بهداشتی - بین المللی و ارایه راهکارهای عملی جهت تقویت اقدامات پیشگیری و کنترل در سراسر جهان آغاز شده است. روز جهانی هاری در بسیاری از کشورهای جهان،جهت تحقق اهداف مذکور برگزار می شود.

  🔹 علیرغم اینکه هاری یک بیماری کاملا قابل پیشگیری است، سالانه بیش از 59000 نفر در سراسر جهان بر اثر این بیماری می میرند. روز جهانی هاری فرصتی است مناسب برای تأمل در تلاش های جامعه جهانی بهداشت و درمان، جهت کنترل این بیماری مهلک و یاداوری این نکته که، این جنگ هنوز تمام نشده است. سازمان های بهداشتی عمده ای از جمله، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) و سازمان کشاورزی سازمان ملل متحد  (FAO)جهت ریشه کنی این بیماری در جوامع انسانی تا پایان سال 2030 برنامه ریزی بلندمدتی انجام داده اند.

 🔹 شعار روز جهانی هاری سال 2020 "پایان هاری با  همکاری و واکسیناسیون" است. مردم می توانند با واکسیناسیون برنامه ریزی شده حیوانات خانگی علیه هاری و همکاری با پزشکان، دامپزشکان، مراکز بهداشتی و سایر گروه های مرتبط با هاری، در این زمینه به افزایش آگاهی در مورد پیشگیری و کنترل هاری در جامعه اقدام های موثری داشته باشند.

  🔹 هاری یک بیماری ویروسی است که موجب درگیری سیستم اعصاب مرکزی در انسان می­شود. عامل بیماری یک ویروس از خانواده رابدوویریده است. طیف میزبانی و مخزنی گسترده ای جهت این ویروس در حیوانات خونگرم از جمله انسان وجود دارد. ویروس از طریق بزاق حیوان مبتلا به هاری و محل گازگرفتگی وارد بدن شده، از طریق اعصاب ماهیچه ای به سمت اعصاب انتهایی می‌رود و شروع به تکثیر و انتشار می‌نماید؛ مرگ، در صورت ابتلاء به هاری و شروع علایم بیماری، تقریباً قطعی است.

  🔹 جهت ریشه­ کنی این بیماری لازم است تا حیوانات خانگی و غیر خانگی بعنوان مخازن اولیه ویروس و افرادی که به دلیل شغلی با این حیوانات در تماس هستند و ممکن است به نحوی مورد گازگرفتگی این حیوانات قرار گیرند (دامپزشکان، شکارچیان، دامپروران، مأمورین حفاظت محیط زیست، جنگلبانان و ... ) علیه بیماری هاری واکسینه شوند.