انتشار : 1399/06/11 بازدید : 1040

ریشه‌کن کردن تب برفکی اولویت نخست سازمان دامپزشکی است

بررسی عملکرد سازمان دامپزشکی با دکتر علیرضا اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام سازمان دامپزشکی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، به نقل از برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو در بخش ویژه «باسخنگویان» بررسی عملکرد سازمان دامپزشکی با دکتر علیرضا اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام سازمان دامپزشکی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا اکبرشاهی با بیان اینکه یکی از وظایف اولیه سازمان دامپزشکی به عنوان تولید فرآورده‌های دامی سالم، موضوع تائید و سلامت نگه داشتن دام‌ها است، گفت: دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام سازمان دامپزشکی موضوعات تائید سلامت، برنامه‌ریزی برای حفظ سلامت و تولید پایدار دام‌ها را به عنوان وظیفه خود در دستور کار قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی کشور با بیماری‌های دامی گوناگونی دست به گریبان است، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین بیماری‌ها، تب برفکی است که مشکلات و هزینه‌های زیادی را به دام‌ها وارد می‌کند.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام سازمان دامپزشکی بیان کرد: یکی از برنامه‌های اصلی سازمان دامپزشکی در حال حاضر تدوین برنامه ملی کاهش و کنترل تب برفکی است، همان‌طور که در دو سال گذشته برنامه موفق ملی کاهش آنفولانزای پرندگان را اجرا کرد.

وی از طاعون نشخوارکنندگان کوچک به عنوان بیماری دیگری که در سطح جهانی مشکلات زیادی را ایجاد کرده است، نام برد و عنوان کرد: این بیماری مشکلاتی را نیز در حیات وحش ایجاد کرده است و شاهد تلفات گونه‌های مختلف حیوانات بوده‌ایم. سازمان دامپزشکی به دلیل تعهداتی که مجامع بین المللی دارد، متعهد شده است تا سال ۲۰۳۰ نسبت به ریشه‌کنی این بیماری اقدام کرده است.

اکبرشاهی ادامه داد: دومین برنامه مهم سازمان دامپزشکی تدوین و اجرایی کردن برنامه کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک با همکاری گروه‌های بخش خصوصی در حال انجام است.