انتشار : 1399/02/18 بازدید : 560

نامه رییس نظام دامپزشکی استان به معاون شهرسازی شهرداری تهران

در راستای پیگیری موضوع پلمپ درمانگاه دامپزشکی اختصاصی حیوانات کوچک، رییس نظام دامپزشکی استان تهران نامه ای به معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ارسال کرد.

متن نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی

جناب آقای مهندس گلپایگانی  
معاونت محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران  
 
موضوع نامه: پلمپ درمانگاه دامپزشکی اختصاصی حیوانات کوچک/خانگی 

با سلام و احترام، 

پیرو نامه شماره  20825/29 مورخ08/02/99  به شهردار محترم( نسخه پیوست)، به استحضار می رساند در حال حاضر تعداد 250 مرکز درمانی دامپزشکی براساس نیاز شهروندان در سطح شهرستان تهران دایر و به فعالیت اشتغال دارند. این مراکز بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، آئین نامه و دستور العمل های مربوط و وفق ضوابط، موازین و استانداردهای  بهداشتی مجوز /پروانه تاسیس و فعالیت خود را از نظام دامپزشکی استان تهران دریافت نموده اند و متعهد به رعایت الزامات بهداشتی قرنطینه ای در راستای برقراری امنیت زیستی و تامین و ارتقاء بهداشت عمومی جامعه می‌باشند. 

1- بپذیریم که ما ( انسان ها) در استفاده از فرصت ها و مواهب زندگی روی این کره خاکی با حیوانات سهیم هستیم. بر اساس قوانین و تعالیم ادیان الهی موظف به رعایت حقوق حیوانات به ویژه حیوانات اهلی که ضرری هم برای ما ندارند از جمله رهایی از گرسنگی ، رهایی از تشنگی ، رهایی از ترس و اضطراب ، رهایی از درد و رنج و رهایی از بیماری هستم. 

2- بپذیریم که علاقه و توجه مردم در شهرهای بزرگ به ویژه در تهران به نگهداری حیوانات خانگی نسبت به گذشته رو به افزایش است و این موضوع مسئولیت سازمان های متولی و مرتبط را از جمله سازمان دامپزشکی، سازمان نظام دامپزشکی  و شهرداری دو چندان می نماید. 

3- بپذیریم که در اغلب شهرهای بزرگ جهان حتی در شهرهای با شاخصه های بهداشتی بالا، مطب ها ( درمانگاه ها و بیمارستان های دامپزشکی ) در بافت ها و ساختمان های مسکونی برای سهولت دسترسی شهروندان یک ضرورت است و نه تنها نباید برای دایر نمودن و فعالیت این مراکز محدودیتی و یا مزاحمتی ایجاد شود نمود. بلکه باید مورد استقبال قرار گرفته وحمایت شوند. 

4-بپذیریم که دامپزشکان و خدمات دامپزشکی بخشی از ساختار نظام سلامت کشور هستند و مراکز درمانی دامپزشکی بخش غیر دولتی بدون هر گونه تحمیل هزینه بر منابع دولتی، بار سنگینی را از دوش حاکمیت بر می‌دارند. 

5- بپذیریم که تفسیر از قوانین و دیدگاه خود را متناسب با نیاز زمان اصلاح نمائیم چرا که امروزه دانشمندان بر این باورند که سلامت واحد Ome Health در صورت همکاری نزدیک حوزه های پزشکی و دامپزشکی قابل حصول است و جز این نگرش ، دستیابی به شاخصه های سلامت مطلوب ، امری محال و غیر ممکن است . 
 
6- بپذیریم که در حال حاضر استفاده از ابزاری مانند نیوجرسی( بلوک های سیمانی) برای جلوگیری از ورود و خروج به مراکز درمانی دامپزشکی شایسته و زیبنده برخورد با متخصصین و پیشروان امر بهداشت و سلامت نیست و تمسک به صدور رای کمیسیون ماده (100)  قانون شهرداری دلیل قانع کننده ای برای پلمپ مراکز درمانی دامپزشکی نمی‌باشد. 

با توجه به برگزاری جلسه وصورتجلسه مورخ 29/10/98 کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی خواهشمند است دستور فرمایند ضمن ابلاغ به شهرداری های مناطق تابعه برای خودداری از هر گونه برخورد با مراکز درمانی دامپزشکی، نسبت به شمولیت مراکز درمانی دامپزشکی از ماده واحده قانون مطب پزشکان مصوب 1366 مجلس شورای اسلامی ، اقدام لازم بعمل آید.

دکتر رامین سلامتی، رییس نظام دامپزشکی استان تهران