انتشار : 1398/05/04 بازدید : 200

توجه به آموزش‌های مرتبط با حیوانات باغ وحش و حیات وحش در بازنگری برنامه درسی دکترای آموزشی دامپزشکی

دکتر سیدمصطفی پیغمبری، رئیس گروه تخصصی دامپزشکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازنگری برنامه آموزشی دوره دکترای عمومی دامپزشکی و نیز توجه به واحدهای مرتبط با حیوانات باغ وحش و حیات وحش توضیحاتی ارائه نمود.

دکتر سیدمصطفی پیغمبری، رئیس گروه تخصصی دامپزشکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازنگری برنامه آموزشی دوره دکترای عمومی دامپزشکی و نیز توجه به واحدهای مرتبط با حیوانات باغ وحش و حیات وحش گفت: در بازنگری برنامه درسی دکترای عمومی دامپزشکی که از سال ۱۳۹۵ تصویب و در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در حال اجراست، واحدهای مرتبط با مدیریت بیماری‌ها در حیات وحش، اصول و روش‌های مقیدسازی حیوانات باغ وحش و حیات وحش و بهداشت و بیماری‌های پرندگان شکاری در نظر گرفته شده است.
 
وی افزود: در برنامه قبلی آموزش دکترای عمومی دامپزشکی هیچ واحدی در ارتباط با آموزش حیوانات باغ وحش و حیات وحش پیش‌بینی نشده بود، در صورتی که نیاز به آموزش در این حوزه ضروری است.
 
نماینده وزیر علوم در شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی تصریح کرد: مدیریت بیماری‌ها در حیات وحش (۲ واحد نظری)، اصول و روش‌های مقیدسازی حیوانات باغ وحش و حیات وحش (۵/۰ واحد نظری و  ۵/۰ واحد عملی) و بهداشت و بیماری‌های پرندگان شکاری (۱/۵ واحد نظری و  ۵/۰ واحد عملی) جزء واحدهای پیش‌بینی شده در برنامه جدید آموزشی است.
 
رئیس گروه دامپزشکی وزارت عتف با اعلام این که تعداد واحدهای درسی دوره دکترای عمومی دامپزشکی ۲۲۲ واحد است، بیان داشت: ۲۲۲ واحد شامل ۲۲ واحد عمومی، ۱۶۰ واحد تخصصی الزامی، ۳۲ واحد تخصصی اختیاری، ۲ واحد کارآموزی و ۶ واحد پایان نامه است که ۳۲ واحد تخصصی انتخابی از یک سبد بزرگ واحدهای اختیاری بالغ بر ۱۴۰ عنوان درسی انتخاب خواهند شد.
 
دکتر پیغمبری که هم اکنون مسؤولیت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران را نیز بر عهده دارد افزود: در برنامه جدید آموزشی دانشگاه تهران ۸ مسیر (مسیر عمومی، مسیر طب بالینی دام‌های بزرگ، مسیر طب بالینی دام‌های کوچک، مسیر بهداشت و بیماری‌های آبزیان، مسیر بهداشت و بیماری‌های پرندگان، مسیر بهداشت مواد غذایی و بهداشت عمومی دامپزشکی، مسیر علوم پاراکلینیکال دامپزشکی و مسیر علوم دارویی دامپزشکی) طراحی شده است که دانشجویان هر ورودی در ۱۰ ترم نخست برنامه یکسان می‌خوانند و از ترم یازدهم هر دانشجو در یکی از این مسیرها قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تبصره ۴ ماده ۱۰ آئین نامه جدید دکترای عمومی دامپزشکی دانشگاه تهران، دانشکده دامپزشکی دانشگاه می‌تواند با توجه به نیازهای پیشنهادی سازمان‌های دولتی و خصوصی مرتبط با دامپزشکی، با ساماندهی جدید دروس فعلی و یا افزایش دروس انتخابی جدید، پس از تصویب شورای نظارت و برنامه‌ریزی دانشگاه، مسیرهای جدید را طراحی و ارائه نماید.
لذا در صورت اعلام نیاز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر تربیت و به‌کارگیری دامپزشکان آموزش دیده در حوزه حیات وحش، آمادگی اضافه شدن مسیر اختصاصی حیات وحش در برنامه آموزشی دکترای عمومی دامپزشکی دانشگاه تهران وجود دارد.