انتشار : 1398/04/19 بازدید : 1597

پذیرش دانشجوی دامپزشکی با رتبه ۱۵۰ هزار!/ تصویب پیش‌نویس آیین‌نامه برگزاری آزمون تایید صلاحیت حرفه‌ای برای ورود به بازار کار دامپزشکی

«دکتر محمدرضا صفری» افزود: در سال گذشته واقعاً یک افتضاح علمی در کشور رخ داد که در تاریخ ماندگار خواهد شد و برداشت من این است که یک خیانت به مملکت صورت گرفت ...

 رئیس سازمان نظام دامپزشکی در سمینار راهکارهای برون‌رفت از مشکلات فعلی مجموعه دامپزشکی کشور که در فرهنگستان علوم برگزار شد، گفت: در خصوص اینکه چه تعداد دانشجوی دکترای دامپزشکی برای پذیرش در دانشگاه های کشور مورد نیاز است، به عدد 400 تا 500 نفر رسیده ایم.

به گزارش حکیم مهر، «دکتر محمدرضا صفری» افزود: یکی از جاهایی که همکاری درون بخشی بسیار خوب بوده، همین بخش بوده است و ما از طریق مکاتبات فراوان با ریاست محترم مجلس، دولت، وزارت علوم و مجموعه های مختلف، توانستیم حداقل مشکل خود در پذیرش دانشجو را تبیین نماییم.

وی خاطرنشان کرد: در جایی مثل دانشگاه بافت خوب عمل شد؛ در اینکه چند دانشگاه جدید راه اندازی نشود، خوب عمل شد؛ اما در حوزه کمیت و محتوا در آموزش عالی دچار مشکلات جدی هستیم.

دکتر صفری در ادامه گفت: یکی از ظرفیت های خوب قانونی، ماده 21 قانون افزایش بهره وری است که با پیگیری سازمان نظام دامپزشکی، شورای راهبری اش تشکیل شد؛ بر اساس این ماده، تعداد پذیرش، جنسیت و رشته را باید وزارت جهاد کشاورزی به وزارت علوم منعکس نماید و دانشگاه ها تابع آن باشند. البته شروعش خوب نبود، ولی امروز در وضعیت بهتری هستیم. اینجا انسجام درون بخشی بسیار کمک خواهد کرد و وزارت جهاد کشاورزی باید ورود جدی تری داشته باشد.

وزارت جهاد کشاورزی اصولاً در بخش کشاورزی چندان دغدغه پذیرش ندارد

رئیس سازمان نظام دامپزشکی افزود: وزارت جهاد کشاورزی اصولاً در بخش کشاورزی چندان دغدغه پذیرش ندارد، چون طبیعتاً داوطلبان، زیاد به سمت تحصیل در رشته کشاورزی نمی روند، اما در دامپزشکی به سبب وجود مقطع دکترا، این جاذبه وجود دارد.

وی تصریح کرد: در سال تحصیلی 90-1389 به یکباره 1342 نفر (حدود 3 برابر مقدار مورد نیاز) دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی پذیرش شد و در سال تحصیلی 96-95 این تعداد به 2454 نفر دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی رسید.

یک خیانت به مملکت صورت گرفت: پذیرش دانشجوی دامپزشکی با رتبه 150 هزار!

دکتر صفری در ادامه اظهار داشت: در سال گذشته که واقعاً یک افتضاح علمی در کشور رخ داد که در تاریخ ماندگار خواهد شد و برداشت من این است که یک خیانت به مملکت صورت گرفت و در سال های آینده، تبعاتش مشخص خواهد شد؛ در این سال هریک از دانشکده های دامپزشکی دانشگاه آزاد 200 تا 300 نفر دانشجو جذب کردند و تا رتبه 150 هزار هم جذب شد!

دانشگاه آزاد به اتهام تشویش اذهان عمومی ما را به دادگاه کشاند

رئیس سازمان نظام دامپزشکی افزود: بارها گفتیم این دانشجویان حتی صندلی هم ندارند که بنشینند؛ به ما گفتند که شما تشویش اذهان عمومی کردید. دانشگاه آزاد چند جلسه ما را به دادگاه کشاند؛ بنده، دکتر پیغمبری، دکتر سلامتی و آقای دریایی (روابط عمومی نظام) به دادگاه رفتیم، در آنجا گفتیم که ما مستند صحبت کردیم و تشویش اذهان عمومی نیست.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال در حوزه دانشگاه مشکل خواهیم داشت؛ وقتی در کمیت و همچنین کیفیت آموزش مسئله داریم، در بازآموزی و نوآموزی دچار مشکل خواهیم شد.

پیشنهاد برگزاری آزمون تایید صلاحیت حرفه ای برای ورود به بازار کار

دکتر صفری تصریح کرد: پیشنهاد ما برگزاری آزمون های تایید صلاحیت حرفه ای است. ما این پیشنهاد را مطرح کردیم و خوشبختانه آقای دکتر پیغمبری (رئیس گروه تخصصی دامپزشکی وزارت علوم) هم با آن موافق بودند؛ پیش نویس آیین نامه های آن در شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی مصوب شده است.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی افزود: اگر هماهنگی درون بخشی وجود داشته باشد، ما می توانیم در این موضوع خوب کار کنیم و افرادی که فارغ التحصیل می شوند، برای ورود به بازار کسب و کار سنجش شوند که به بهبود حرفه دامپزشکی کمک کند.
  • پاسخ
    ارسال شده از : یک عضو هیئت علمی در تاریخ : 1398/04/27

    با سلام سرعت عمل و قاطعیت از مهمترین راهکارهای مقابله با جذب لجام گسیخته دانشجوی دامپزشکی است برای تمام مسئولین دامپزشکی کشور آرزوی پیروزی و تندرستی دارم