انتشار : 1398/04/16 بازدید : 1597

افتتاح یک بيمارستان مجهز دامپزشکی در ساری

همزمان با روز جهاني بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوان، بيمارستان مجهز دامپزشكي در ساري با حضور عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي و مسئولين استاني افتتاح گرديد.

 

 

دکتر گلپایگانی رييس نظام دامپزشكي استان مازندران در این مراسم، روز جهانی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان را بهانه‌اي براي يادآوري دغدغه‌ها و مشكلات پيش روي جامعه در كنترل این بيماري‌ها دانست و گفت: ٨٠ درصد عامل‌هاي بيوتروريسم، ٧٥درصد عوامل بيماريزا در انسان و بيش از ٢٠٠ بيماري در انسانها، داراي منشأ مشترك هستند و در اين بين دامپزشكان با کمترین چشمداشت در صف اول مقابله با آن‌هاي در كشور مي‌باشند.

دكتر گلپايگاني به ضرورت توجه مسئولين و قانون‌گذاران به مقوله پيشگيري از بروز بيماريهاي  قابل انتقال بین انسان و حیوان بالاخص افزايش سهم دامپزشكي در بودجه سلامت اشاره و خواستار توجه بیشتر به شرايط خدمت دامپزشكان به خصوص شرايط بيمه‌اي آنان شد.

وی ضمن اشاره به ضرورت بازنگری در ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دامپزشکی به صراحت خواستار قرار گرفتن دامپزشكي در رده مشاغل سخت و زیان آور شد.
 
در ادامه مراسم دكتر يوسف نژاد، عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي با تبريك ميلاد حضرت معصومه (س)، شروع بكار اين بيمارستان در مركز استان را يك ضرورت و حضور بانوان دامپزشك در اين مجموعه را مايه مباهات دانست و بر لزوم سرمايه گذاري بخش خصوصي در حوزه سلامت و كاهش تصديگري دولت در أمور قابل واگذاري تاكيد كرد.

 وي تورم نيروي انساني، عدم رضايت از خدمات ارايه شده و نيز عدم بهره وري نيروها را از مشكلات بخش اداری کشور دانست و از رييس  نظام دامپزشكي استان خواست تا امور فعلی قابل واگذاري از سوی دولت به بخش خصوصي را أحصا و به نمايندگان مردم در مجلس اعلام نمايد تا مجلس و دولت نسبت به شناسايي و إيجاد زمينه‌هاي شغلي مرتبط با آن اقدام نمايند.

دكتر يوسف نژاد، امنيت غذايي از مزرعه تا سفره را تكليف حاكميت دانست و از بخش خصوصي به عنوان بازوان دولت در كاهش تصديگري و افزايش شاخص‌هاي سلامت نام برد.

وی گفت: ايجاد نظام‌هاي دامپزشكي و مهندسي كشاورزي در همين راستا بوده است. 


شایان ذکر است بيمارستان دامپزشکی افتتاح شده با اعتباري نزديك به ٢٠ ميليارد ريال تجهيز و داراي امكانات جراحي، اندوسكوپي، سونوگرافي، راديولوژي، ازمايشگاه و داروخانه مي‌باشد.