انتشار : 1398/03/04 بازدید : 307

گام ارزشمند دیگر در راستای تعاملات سازمانی

نشست مشترک شورای نظام دامپزشکی و شورای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان به میزبانی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با هدف تعامل بهتر و بیشتر در خصوص مشکلات مشترک و پیشبرد اهداف بخش خصوصی خانواده بزرگ‌جهاد کشاورزی برگزار شد.

در این نشست دکتر سید مسعود ذوالحواریه》رییس شورای نظام دامپزشکی استان، در سخنانی گفت: قانون نظام جامع دامپروری یک وظیفه مشترک در برابر این دو نهاد قرار داده است که همانا نظارت بر ایجاد اشتغال پایدار در حوزه کشاورزی و دامپروری است و باید با نگاه علمی به پایداری اشتغال در این بخش کمک کنیم.
وی اظهار کرد: قانون حمایتی مدونی در ارتباط با سازمان های مردم نهاد و به ویژه سازمان هایی نظیر سازمان های نظام صنفی نداریم. این مورد یکی از نقاط ضعف قانونی ماست و باید با همفکری و همکاری با نهادهای سیاستگذاری به رفع این مشکل بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه: به عنوان افراد متخصص  و مورد وثوق قانون گذار در این حوزه وظیفه  مشترکی داریم که جلوی یک سری تند روی های غیر علمی را ، حتی به بهانه اشتغالزایی، بگیریم زیرا برای اشتغالزایی نیاز به سرمایه‌گذاری کلان است و اگر این اشتغال، ناپایدار باشد در اصل، نتیجه‌ای جز هدرداد سرمایه های ملی نخواهد داشت.
وی پیشنهاد کرد: به دلیل حساسیتی که در این زمینه وجود دارد، لازم است با جلسات مشترک بین دو نظام و اتخاذ تدابیر مشترک، نهادهای تصمیم گیر را به سوی بهترین راهکارها برای تاسیس واحد‌های تولیدی کشاورزی و دامپروری با ظرفیت تولید پایدار و مصون از آفات موجود در فرایند تولید و توسعه، همراهی کنیم.
در ادامه دکتر بهرامی، عضو شورای چهارم نظام دامپزشکی استان، در همین زمینه گفت: در قسمت صدور پروانه که بیشترین مسوولیت حقوقی دو مجموعه را دارد و باتوجه به اینکه تمام قوانین در دو نظام مشترک است،   باید مبتنی بر یک وحدت رویه عمل کرد و از تناقضات عملکردی پرهیز نمود.
همچنین دکتر صادقی، نایب رئیس نظام و ریس کار گروه آموزشی، از نگاه علمی و دانشگاهی هر دو مجموعه به موضوعات مشترک که مهمترین آنها، اشتغال است، تجلیل نمود.

مهندس  وثوقی کیا، دبیر شورای نظام، پیشنهاد داد: در بحث صدور  پروانه‌های بهداشتی اماکن دامی، برگزاری کلاس های آموزشی مشترک بین دو نظام می تواند در پیش برد اهداف هر دو نظام تاثیر گذار باشد.
در ادامه، دکتر ذوالحواریه بیان کرد: ما تا کنون در زمینه معرفی  اهمیت حرفه‌ای و شغلی خود به جامعه، ضعیف بوده ایم. 
وی پیشنهاد کرد با استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت رسانه های ملی و منطقه‌ای، جامعه را با نقش مشاغل دامپزشکی و کشاورزی در ایجاد امنیت غذایی، آشنا کنیم.
در این دیدار ،جناب آقای دکتر معروفی، رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، ضمن قدردانی از این حرکت مفید برای ایجاد هماهنگی فی مابین دو مجموعه، اعلام کرد: برای داشتن بهترین عملکرد مشترک، به نشست‌های بیشتری از این دست نیاز داریم و ابراز امیدواری کرد تا این حرکت مهم تدوام داشته باشد.
پس از تبادل نظر اعضای حاضر و در پایان جلسه مقرر گردید؛

◀️در خصوص ضوابط و دستورالعمل های اجرایی قانون نظام جامع دامپروری که وظیفه مشترک هردو سازمان است تعاملات بیشتری ایجاد گردد

◀️ جلسات مشترک در سطح کارشناسان صدور پروانه های اماکن دامی جهت ایجاد وحدت رویه بیشتر و اجرای دقیق ضوابط و دستورالعملها برگزار گردد.
◀️ایجاد زمینه های  اشتغال پایدار.
◀️تشکیل کمیته مشترک بررسی کنترل حوادث در شرایط بحرانی.
◀️نمود هرچه  بیشتر فعالیتهای  بخش خصوصی و جایگاه  آن در خدمت رسانی بخش دولتی.
◀️برنامه ریزی در جهت ایجاد زیر ساخت های مناسب جهت استفاده  برای کلیه اعضای نطام دامپزشکی و نظام  مهندسی از  تسهیلات مشترک در زمینه  رفاهیات، بیمه های تکمیلی و تامین اجتماعی و...

⏬این دیدار با صرف افطاری و به میزبانی نظام مهندسی کشاورزی استان به پایان رسید.

📌روابط عمومی نظام دامپزشکی استان همدان