انتشار : 1398/02/04 بازدید : 1568

شعار امسال روز جهانی دامپزشکی «جایگاه و ارزش واکسیناسیون»

شنبه آخر ماه آوریل روز جهانی دامپزشکی است که هر ساله توسط جامعه جهانی دامپزشکی گرامی داشته می‌شود و به همین منظور مهمترین اهداف حرفه دامپزشکی مورد بحث و ارزیابی قرار می‌گیرد.

شنبه آخر ماه آوریل روز جهانی دامپزشکی است که هر ساله توسط جامعه جهانی دامپزشکی گرامی داشته می‌شود و به همین منظور مهمترین اهداف حرفه دامپزشکی مورد بحث و ارزیابی قرار می‌گیرد.

▫️به گزارش روابط عمومی نظام دامپزشکی استان تهران، دکتر محسن مشکوه، معاون برنامه ریزی و پشتیبانی نظام دامپزشکی استان تهران ضمن گرامیداشت و تبریک این روز به جامعه دامپزشکی کشور با توجه به شعار سال، مقاله ای در این خصوص ارائه داد که در ادامه آمده است.

▫️حیوانات پیوسته در معرض عوامل بیماری زا (ویروس‌ها، باکتری‌ها و...) قرار دارند. آنچه موجب شده است تا حیوانات با انبوه میکروب های پیرامون خود به صورت همزیست، زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند، وجود سیستم ایمنی در بدن آنهاست. سیستم ایمنی بدن از طریق مکانیسم های متنوعی عوامل بیماری زا را بی اثر و یا از بین می برد. سلول های دفاعی و آنتی بادی ها از طریق ایمنی طبیعی و ایمنی اکتسابی در ایجاد مقاومت علیه عوامل بیماریزا عمل می‌نمایند.

▫️یکی از موثرترین سلاح های دفاعی بدن در برابر هجوم عوامل بیماریزا، ایجاد ایمنی اکتسابی از طریق واکسن ها و انجام عملیات واکسیناسیون در جمعیت های دامی می‌باشد. اگر نبود تلاش و همت دانشمندان برای شناسایی عوامل بیماری زا، تولید انواع واکسن ها و انجام برنامه واکسیناسیون به منظور ایمن سازی، امکان پرورش انواع دام ها به صورت متراکم و تامین نیاز پروتئینی جمعیت انسانی رو به افزایش، میسر نمی گردید.

▫️انتخاب شعار «جایگاه و ارزش واکسیناسیون» در روز جهانی دامپزشکی در سال 2019 و برگزاری مراسم ویژه برای بزرگداشت این روز در کشورهای مختلف جهان نقش و اهمیت واکسن و واکسیناسیون را در تامین سلامت جمعیت دامی، تحقق امنیت زیستی و امنیت غذایی و ارتقاء بهداشت و سلامت جوامع انسانی، منعکس می‌نماید.